Skywatcher HAC125DX Honders f2 Astrograph EQ-AL55i Pro Synscan
Skywatcher
    Unit price per
Tax included.
Will be in stock after
THE ULTIMATE GRAB-AND GO ASTROGRAPH !!
Compared to the original HAC125 the HAC125DX features a rear focusing mechanism on the primary. This allows for a wider range of cameras to be used compared to the original model and makes focusing easier when the telescope is in use. The telescope features a 16mm image circle which is ideal for compact IMX533 and 585 cameras with a maximum weight of 300g.
Telescope Technical Specification
Honders Advanced Catadioptric optical design
Focal Length: 250mm
Fast f/2 focal ratio
Aperture Diameter: 125mm (5")
Mirror Type (Monolithic/Conical/Fused conical): Mangin
Radiant Aluminum Quartz (RAQ)™ mirror coatings
Corrector coating: HTMC™
Weight 3.82kg
Length 40cm
16mm image circle
Secondary obstruction 53mm
Collimatable primary mirror cell
Rear primary mirror helical focuser
Tube rings with a 45mm dovetail bar
Dual finderscope brackets
1.25-inch barrel
Included accessories: 1.25-inch adaptor, M42x0.75 adaptor, dew shield
  • Payload capacity for astrophotography camera: 300g
Mount Technical Specification
  • High Precision DC servo Motors.
  • RA axis Resolution 0.32 Arc Second
  • Slewing speed up to 4°/sec (1000X).
  • Ports: USB, SNAP, Power, ST-4 & Synscan Hand Controller (optional)
  • Built-in Wi-Fi Module
  • ST-4 type Autoguider Interface: Supports 0.25x, 0.5x, 0.75x 1x guiding rate
  • Single Axis Tracking
  • Tracking Rate: Lunar, Solar or Sidereal
  • Controller: Synscan Pro App (iOS, Android or PC)
  • Supplied with Polarscope with LED illumination
  • Latitude Adjustment 0° to 90°
  • R.A. Worm Gear 73.4mm Diameter, 144 Teeth
  • DEC Worm Gear 51.6mm Diameter, 100 Teeth
  • R.A. Worm Drive 11mm Diameter
  • DEC Worm Drive 11mm Diameter
  • 45mm Dovetail Saddle
  • Payload Capacity 10kg
  • Counterweight Bar 20mm Diameter, Mountable in 2 x Positions
  • Counterweights supplied: 1 set of 5.3kg (1.8kg & 3.5kg)
  • Weight of Mount Head only: 3.8kg
  • 1.75" Diameter Stainless Steel Tripod & Accessory Tray, Weight 5.7kg
  • Power Requirement DC12V 2A Tip Positive (via external supply)